OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Farebné varianty anduliek

Vítejte na stránce mojeandulky.wbl.sk v sekci Farebné varianty anduliek

 

Zelená andulka vlnkovaná

Ako som už písala vyššie, tieto farebné plemená patria k divo sfarbeným papagájcom vlnkovaným. Zelená farba peria pozostáva zo zmesi žltého pigmentu s modrou štruktúrovou farbou. Existujú svetlomodré, tmavomodré a olivovozelené vtáky. Všetky majú púpavožltú tvárovú masku, 6 čiernych hrdelných škvŕn, 2 fialové lícne škvrny a čiernu vlnkovanú kresbu na hlave a chrbte. Spodná časť je buď žiarivo svetlozelená, sýto tmavozelená alebo jemne olivovozelená.

Modrá andulka vlnkovaná

Modré papagájce vlnkované sú výsledkom mutácie, pri ktorej sa žltá farba peria stratila a zostala len modrá štruktúrová farba. Keďže sa zachoval faktor tmavosti pri modrej, existujú papagájce svetlomodré, tmavomodré a s holubičím sfarbením. Tvárová maska je biela a telo modré. Nezmené zostávajú hrdelné škvrny a čierna kresba vo vrchnej časti. Modré papagájce na rozdiel od zelených dedia recesívne.

Výsledkom párenia zelených papagájcov s modrými sú heterozygotné modré.
Dva zelené papagájce vlnkované môžu mať modré mláďatá, ale však dva modré nemôžu mať zelené mláďatá.

Fialová andulka vlnkovaná VIOLETA

Fialový faktor majú všetky andulky: svetlozelený s fialovým faktorom sa javí ako tmavozelený svetlomodrý s fialovým faktorom sa javí ako tmavomodrý. Rozlišujú sa podľa chvostových pier svetlomodrý ich má tyrkysové, tmavomodrý kobaltové. Fialový šedomodrý má na bokoch a kostrči fialovú farbu, šedomodrý šedomodrú. Fialové andulky môžu byť v rôznych variantoch: šedokrídle, bielokrídle, plavé, škoricové, opalinové, žltolíce, žltohlavé, biele s fialovým nádychom. Všetky papgájce vlnkované divo žijúce vo svojej austrálskej vlasti sú zelené. Sú to svetlé, do trávovozelena sfarbené žltolíce vtáky so žltým a čiernym vlnitým perím na hlave, na krídlových krovkách a na chrbte. Fialovo sfarbené lícne škvrny a šesť malých čiernych hrdelných škvŕn dovršuje ich ozdobný výzor divoko sfarbeného papagájca vlnkovaného.

Sivá a sivozelená andulka vlnkovaná

Objavili sa aj sivé papagájce vlnkované mutáciou modrých. Vďaka zmene v bunkách sa viac neobjavila modrá farba, ale sivá. Táto sivá sa nededí recesívne, ani vzhľadom na zelenú farbu. Nededí sa ani dominantne, ale dedia sa faktory, napríklad faktor tmavosti, ktorý umožňuje ich svetlozelený, tmavozelený a olivovozelený variant.

Pri párení sivých papagájcov s modrými sa tieto dve farby očakávajú aj u mláďat. Pri párení sivých papagájcov so zelenými sa popri zelených vyskytujú tiež sivozelené. Tieto vtáky majú horčicovozelené sfarbenie.

Škoricová andulka vlnkovaná

Tieto papagájce nemajú čiernu, ale škoricovú vlnkovanú kresbu vo vrchnej časti a škoricovohnedé sú aj škvrny na hrdle. Mutáciou zostal u nich zachovaný len hnedý melanín, kým čierny zmizol. Aj letky sú sivohnedé, pri paapgájcoch s normálnou kresbou vyzerajú tmavosivé.

Zdedenie škoricového faktora je viazané na pohlavie a je recesívny voči normálnym farbam. Preto samec so skoricovou kresbou doparovany so samicou s normalnou kresbou ma dcéry so škoricovou kresbou a synov normálnych štiepiacich sa v ďalšej generácii na škoricovú kresbu a pri doparovaní samčeka s normálnou kresbou so samičkou so škoricovou kresbou sú v potomstve samčekovia s normálnou kresbou štiepitelní na škoricovú kresbu a na samičky s normálnou kresbou. Škoricová kresba môže byť zakódovaná aj v mnohých farebných variantoch.

Opalínová andulka vlnkovaná

Keďže zelená alebo modrá základná farba týchto vtákov sa jagá ako opalín, majú pomenovanie podľa pekného drahého kameňa. Nastali u nich zmeny v melanínových kresbách, takže vlnovky na hlave a šiji takmer úplne zanikli. Aj čierne čiary na chrbte zmizli a na krídlových krovkách zrástli do väčších vľakov. Vytvárajú veľké písmeno "V". Opalíny majú hrdelné škvrny mimoriadne veľké a často sú vo väčšom počte, takže sa navzájom prekrývajú. Na letkách sú široké priečne pruhy zelenej alebo modrej základnej farby. Ich chvostové perá majú svetlý lem.


Plavá andulka vlnkovaná

Pri týchto papagájcovh vlnkovaných sa stratil čierny, ale aj hnedý eumelanín, a zostal len žlto až červenohnedý feomelanín. Vlnkovková kresba na hlave, na krídlových krovkách a na chrbte pôsobí preto veľmi jemne a subtílne. Tieto papagájce majú červené oči s bielymi kruhmi dúhovky. Možno ich chovať vo všetkých farbách. Najkrajšie vyzerajú biele albo žlté, pri ktorých sa najúčinnejšie prejavuje žltohnedý farebný vzor na vrchnej časti.

Recesívna straka
Vtáci tejto mutácie majú pestrý, nepravidelne strakatý vzor a žiarivú farbu, dostali aj názov "harlekýny". Ďalšími pozoruhodnými znakmi recesívnych strák sú veľké výrazné čierne oči (bez bieleho okružia) a stále do ružova sfarbené ozobie. Dokonca ani dospelí samčekovia ho nemajú modré. Hrdelné znaky majú buď v plnom počte alebo im chýbajú, vo vnútri lícnych škvŕn majú belavo-strieborné pierka. Vlnkovanie sa spravidla vyskytuje na lícach a krídlach.

Dominantná straka

Majú veľké, veľmi rovnomerne vykreslené škvrny a ich zvláštnym znamením je žltá, respektívne biela škvrna na šiji. Vďaka mimoriadne pravidelným škvrnám bolo čoskoro možné chovať vtákov s jedným žltým, resp. bielym pruhom okolo hrude, tzv. pruhované straky.

Straka so svetlými letkami a kontinentálna straka

Na rozdiel od papagájcov sivo a svetlokrídlych majú svetlé len letky a chvost. Perie krídel je belavé, prípadne žltkasté, nemá čistú žiarivú farbu. Ostatné operenie je zelené alebo modré s obvyklou kresbou, len straky so svetlými letkami majú vždy jednu svetlú škvrnu na šiji. Možno chovať všetky farebné varianty, ale ich vyblednuté farby nevyzerajú veľmi pôsobivo. Škvrnitá kresba sa často objavuje aj na kontúrovom perí a na krídelných krovkách. Straky so svetlými letkami existujú len ako "kontinentálne straky". Predtým sa nazývali "holandské straky".

žltá andulka vlnkovaná

Žlté papagájce vlnkované vznikli zmenou v bunkách peria. Modrá sa absorbovala do peria a viac sa nereflektovala. Viditeľná preto zostala len žltá pigmentová farba. Čierny a hnedý melanín vlnkovkovej kresby na letkách a chvoste bol zároveň úplne alebo takmer úplne potlačený. Výsledkom toho sú takmer čistožlté vtáky. Od papagájov lutino sa líšia tým, že oči nemajú červené, ale čierne s bielou dúhovkou. Ich ozobie je modré (samčekovia), prípadne hnedé (samičky), kým lutino ho má po celý život ružovkasté.

Lutino

 Sú to žiarivožlté papagájce vlnkované s červenými očami. Dosahujú väčšinou veľmi čistú žltú farbu, niekedy však aj so zelenkavým nádychom. Ich ozobie, nohy a pazúry sú nemennej ružovej farby.

Albino

Biele papagájce vlnkované, ktoré majú červené žiarivé oči, sú albino, aj keď majú modrastý lesk. Ich ozobie, nohy a pazúry sú svetloružovej farby.

Žltolíca modrá, žltohlavá a dúhovo sfarbená andulka vlnkovaná
Papagájce žltolíce ideálnej farby vyzerajú ako normálne modré, majú však žltú masku a žltočierne fľakaté vonkajšie chvostové perá. Kontrast medzi čistomodrým perím tela a žltou farbou masky je potom mimoriadne silný. U takto sfarbených jedincov však nie je žltá len na tvárovej maske, ale skrýva sa aj v ostatnom perí, hoci je len veľmi slabá. Vták preto celkovo pôsobí skôr dojmom, že jeho farba je tyrkysová.

Žltohlavé sú vtáky rovnakej mutácie, boli však odchované z opalínov. Celú hlavu majú bielu, resp. žltú. Keďže perie príjemne opalizuje, tieto vtáky sú pastvou pre oči a sú takmer rovnako krásne ako vtáky dúhovo sfarbené, čiže "dúhy", ako ich láskyplne nazývame.Zo všetkých papagájcov vlnkovaných asi najviach farebne vynikajú dúhovo sfarbené jedince. Sú to žltohlavé opalíny svetlokrídle, svetlomodré, tmavomodré alebo fialové. K žltohlavým modrým papagájcom je ešte pripojený faktor svetlých alebo bielych krídel.

Perlová andulka

Zachovávajú základnú farbu, hrdelné znaky majú žlté alebo biele, čierne lemované (alebo len naznačené), nevyniknú ako u normálnych vtákov. Vlnkovanie je žlté alebo biele s orámovaním každého pierka.

Šedokrídla andulka

Základná farba je svetlejšia, hrdelné znaky sú šedé, lícne škvrny fialové. Vlnkovanie u zelených foriem je šedé na žltom podklade, chvostové perá sú tiež šedé. U modrých foriem je vlnkovanie šedé na bielom podklade, chvostové perá sú šedomodré.



 

Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz