OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Choroby

Vítejte na stránce mojeandulky.wbl.sk v sekci Choroby

 

Stres- Aj andulky môžu byť stresované a pomerne často. Najčastejšími príčinami je zmena prostredia, nová klietka, akákoľvek zmena v klietke, noví ľudia okolo nej, nový partner andulky, zmeny okolia, hluk, výkyvy teploty, nedostatok svetla a mnoho ďalších iných faktorov.
Prejavy stresu môžu byť od plašenia, cez chudnutie a odmietanie potravy až k samopoškodzovaniu (vytrhávanie peria, hryzenie rán na tele...).

Kolabs- Stalo sa mi, že som si kúpila trojmesačného samčeka, ktorého som mala rok. Jedného dňa som ho našla sedieť našuchoreného na dne klietky a do dvoch hodín doslova skolaboval. Bol to inak zdravý samček a nejavil žiadne známky choroby. Veterinári tvrdia, že tieto kolabsy a rýchle úhyny sú u anduliek žiaľ úplne bežné.

Andulka nechce piť-  Zdá sa vám, že vaša andulka málo pije? Možno ju práve vtedy nevidíte a zbytočne si robíte starosti. Andulky všeobecne vydržia bez vody aj niekoľko dní a pijú pomerne málo. Záleží to od ročného obdobia, vlhkosti vzduchu a veku andulky. Andulka vie, koľko vody potrebuje .

Poranenia-Aj škaredo vyzerajúce rany sa po ošetrení roztokom na dezinfekciu a zastavujúcim krvácanie liečia relatívne rýchlo. Zlomené krídla a končatiny zafixuje veterinár do ich prirodzenej polohy. Vymknutie alebo natrhnutie šľachy nastane zvyčajne tak, že sa andulka niekde zachytí prerasteným pazúrom a zostane visieť. Takéto poranenie taktiež ošetrí veterinár.
Mojim andulkám sa veľakrát stalo, že sa z nejakého dôvodu nezhodli a pobili sa doslova do krvi. Aj keď to tak nevyzeralo, boli to nepatrné poranenia, ktoré však pomerne silno krvácali a andulka sa stala asi tak na dva až tri dni o niečo menej aktívna. Ak teda nedôjde k vážnemu poraneniu, stačí postihuté miesto vyčistiť vlažnou vodou, prípadne dezinfekčným roztokom a nechať to na prírodu. Vážnejšie vyzerajúce poranenia a hlavne nehojace sa poranenia a zlomeniny nechajte na ošetrenie veterinárovi.

Vnútorné parazity -  Nezáujem o potravu a nechuť k pohybu môžu znamenať napadnutie andulky črevnými parazitmi. Vtedy jej potrebné zobrať trus andulky na rozbor k veterinárovi, ktorý podľa výsledkov rozboru určí postup prípadnej liečby.

Prechladnutie-  Príznakom prechladnutia je kýchanie, výtok z nozdier, často aj zapálené oči. Príčinou prechladnutia andulky môže byť príliž studená voda na pitie, prievan, poklies vonkajšej teploty. Úspešná býva terapia teplom, napríklad zahrievanie lampou s infračerveným svetlom, prípadne obyčajnou stolovou lampou, ktorá ohrieva miesto, kde adnulka sedí prižližne na 30 - 33 stupňov. Pri pretrvávajúcom prechladnutí je na mieste vyhľadať veterinára.

Dýchacie ťažkosti-  Jednou z príčin porúch dýchania môže byť upchatie nozdier spôsobené buď infekciou alebo pri mladých andulkách zaschnutím krmivovej zmesi na konci zobáka.
Dlhotrvajúca slabšia nákaza môže spôsobiť zväčšenie jednej z nozdier. Nemusí ísť o vážnu poruchu, no nedoliečením môže znova prepuknúť prenesením andulky do iného prostredia. Príznaky môžu byť nenápadné, napr. sústavný výtok z jednej nozdry, kde sa infekcia môže rozšíriť. V tomto prípade je potrebné vyhľadať veterinára.
Často som sa dočítala, že majitelia rôzne zdravotne postihnutých anduliek čakali, že príznaky časom prejdú. Budem sa pri ostatných chorobách opakovať, že je potrebné vo väčšine prípadoch vyhľadať veterinára, ale prax je taká, že mnohé nie veľmi vážne vyzerajúce príznaky boli bez rýchleho ošetrenia veterinárom zanedbané a prerástli do takých fáz, že sa už andulkám nedalo pomôcť. U takto malých papagájov ako sú andulky platí jedno pravidlo: "Nič netreba odkladať, pri neustupujúcich a zhoršujúcich sa príznakoch ochorenia je potrebné čo najskôr vyhľadať veterinára".

Ako poznáte zdravú andulku ? - Andulku, ktorú ste si vybrali za svojho spoločníka, najprv chvíľu pozorujte.

Zdravá andulka si sama uhládza perie. Nepokojné uhládzanie a zlý stav peria prezrádzajú prítomnosť ektoparazitov. Mnohé andulky zvyknú stáť na jednej nohe s hlavičkou zaborenou na chrbte. To však nemusí znamenať, že je chorá. Ak ju vyrušíte a ona na vás bude reagovať ostražitosťou, prípadne zvedavosťou, je všetko v poriadku. Chorá andulka by sa správala apaticky, s nezáujmom, utiahnutá v tichšej časti klietky. Ďalej je potrebné zamerať sa na dýchanie andulky. Ak dýcha bez ťažkostí a pri dýchaní nesipí, jej chvost sa počas dýchaní namáhavo nepohybuje, je všetko v poriadku. (Ak má andulka otvorený zobák a dýcha rýchlo, má pritom aj roztiahnuté krídla, môže to iba znamenať že pred tým lietala a takto sa iba chladí). Zdravá andulka si veselo šteboce, naháňa sa s ostatnými, prijíma potravu a vodu a reaguje na vaše pohyby, má čistý análny otvor, čistý zobák a ozobie a je dobre vyživená

 

Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz